X

دانشگاه علوم پزشکی ایلام :: اخبار

حوزه ریاست درباره ما اخبار
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 12 فروردین 1399
نگاه بهداشتی به بیماری کرونا در استان ایلام

  نگاه بهداشتی به بیماری کرونا در استان ایلام

امتیاز: Article Rating
🔸همانطور که میدانید بیماری کرونای جدید (Covid-19) از طریق تماس با بیمار و ذرات تنفسی او به دیگران منتقل می‌شود. علائم آن سرفه خشک، گلودرد، تنگی نفس، تب، سردرد، خستگی و درد بدن است. اولین مبتلایان این بیماری در استان از اوایل اسفند 98 شناسایی شدند و اکنون این بیماری تعداد زیادی از هم استانی‌های عزیزمان را مبتلا کرده است و تعدادی نیز متاسفانه فوت شده اند.
🔸عاقب کرونا در استان چگونه خواهد بود؟ عاقبت همه گیری ناشی از این بیماری تا حدود زیادی به رفتارهای ما بستگی دارد. تعدادی از افراد در استان آلوده شده اند و احتمالا دیگران را نیز آلوده خواهند کرد و مردم نیز با عدم رعایت مسایل بهداشت فردی، این آلودگی را گسترش خواهند داد. پس دو عامل مهم در کنترل این همه گیری، تاثیر دارد:
🔹اول اینکه بیمارانی که دارای علایم می‌شوند به شدت مسائل بهداشتی را رعایت کنند، مرتب دستشان را با آب و صابون بشویند و ماسک بزنند و البته بیماری خود را پنهان نکنند. این بیماری هیچ انگی ندارد و شبیه یک سرماخوردگی است، پس به پنهان کردن بیماری و علائم توسط بیماران نیازی نیست و اتفاقاً اگر افراد دارای علامت، سریعتر تشخیص داده شوند و درمان و ایزوله در خانه (یا همان قرنطینه در دیدگاه مردم) انجام شود، باعث کاهش انتقال بیماری به خانواده و دوستان خود خواهند شد و این بزرگترین خدمت به خانواده و دوستان است. البته لازم به ذکر است که با شروع همه گیری این بیماری، اقدامات لازم برای شناسایی بیماران و قرنطینه کردن افراد در تماس با این بیماران شروع شده است و تعداد قابل توجهی از افراد در تماس با این بیماران در قرنطینه خانگی به سر می‌برند که امیدواریم این عزیزان به خاطر جان خانواده، دوستان و سایر مردم، قرنطینه خانگی را رعایت کنند.
🔹دوم اینکه مردم و افراد غیر مبتلا نیز فاصله در اجتماع را رعایت کنند. برخی از افراد علائم خفیفی دارند و ممکن است خود را بیمار ندانند، لذا در میهمانیها، مغازه ها و سایر اجتماعات حاضر می‌شوند و ناخواسته باعث آلوده کردن دیگران می گردند. پس بهترین کار رعایت فاصله فیزیکی است که با ماندن در خانه و در صورت خروج از خانه برای کار ضروری، با عدم لمس محیط و شستن دستها با آب و صابون تا حدود زیادی تضمین می شود. پس کنترل این اپیدمی بسیار ساده است و کاملا به خود ما بستگی دارد.
🔸ولی آیا این اقدامات کافی است؟ البته که خیر. این اقدامات می تواند شدت همه گیری را کم کند؛ در واقع آتش این اپیدمی را کمتر خواهد کرد ولی خاموش نمی کند و به محض اینکه رفتارهای ما به حالت عادی برگردد، در عرض سه هفته، مجددا همه گیری شدید خواهد شد. پس این اقدامات باید به مدت چند هفته به صورت کامل و ادامه دار توسط همه ما رعایت شود تا چرخه انتقال ویروس مختل شود، تا ویروسی در بدن افراد و محیط باقی نماند که مجددا ما را آلوده کند.
🔸در مدتی که ما این موارد را رعایت می کنیم، بخش بهداشت دانشگاه در سراسر استان مشغول به غربالگری جمعیت، ارائه آموزش های لازم، پیگیری اطرافیان و افراد در تماس با بیماران، ویزیت افراد دارای علائم در مراکز 16 ساعته و 24 ساعته سراسر استان و ... خواهد بود و بخش درمان نیز با سرعت بخشیدن به تشخیص بیماران و بستری و درمان موارد مبتلا تلاش می کند تا منبع عفونت کاهش یابد. نکته آخر اینکه کلیه شهروندان می توانند با شماره گیری 4030 یا مراجعه به سامانه www.salamat.gov.ir علائم خود را ذکر کنند تا همکاران سیستم بهداشتی در صورت نیاز با آنها تماس گرفته و بدون نیاز به خروج از منزل به آنها مشاوره بدهند.
🔸تنها با جامع عمل کردن و درست رفتار نمودن می توان سرعت انتشار این ویروس خطرناک را کاهش داد. کنترل این همه گیری به همدلی، همبستگی و رعایت اصول بهداشتی توسط همه ما بستگی دارد. اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم تا مسئولیت پذیری و تعهد خود را به عنوان یک ایلامی صاحب ریشه و پیشینه بلند به همگان نشان دهیم. به امید آنکه بتوانیم در آینده نزدیک و در فصل بهار شکست کرونا را با همدیگر جشن بگیریم.

دکتر جمیل صادقی فر
دکترای تخصصی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
معاون بهداشتی دانشگاه و رئیس مرکز بهداشت استان ایلام
اشتراک گذاری
تصاویر
  • نگاه بهداشتی به بیماری کرونا در استان ایلام
ثبت امتیاز
ستاد مرکزی دانشگاه
  • آدرس : ایلام ،ابتدای زیرگذر شهید کشوری ،بلوار آزادی
  • کد پستی: 6931851147
  • شماره تماس : 08433334060
  • Email : info@medilam.ac.ir
پردیس دانشگاه
  • آدرس : ایلام، بانگنجاب، بلوار پژوهش،پردیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام
  • کد پستی: 6939177143
  • شماره تماس : 08432227134
  • Email: info@medilam.ac.ir