X

دانشگاه علوم پزشکی ایلام :: اخبار

حوزه ریاست درباره ما اخبار
تاریخ انتشار: دوشنبه 12 آذر 1397
پیام رئیس دانشگاه به مناسبت روز جهانی ایدز

  پیام رئیس دانشگاه به مناسبت روز جهانی ایدز

امتیاز: Article Rating

 

با گسترش عفونت اچ آی وی/ایدز در سطح جهان مشخص شد که این بیماری هیچ نژاد، کشور، جنس و سنی را در امان نخواهد گذاشت. امروزه ایدز در کشورهای در حال توسعه به سرعت در حال گسترش است و تاثیر برجسته‌ای بر سلامت و توسعه اقتصادی-اجتماعی این کشورها خواهدگذاشت.خوشبختانه تحولات علمی در طی سالیان اخیر، در خصوص تشخیص سریع و تولید درمان‌های موثر ضد رترو ویروسی جدید که بیماری را قابل کنترل می‌کند، امیدواری‌های زیادی را در خصوص مهار بیماری و برگشت افراد بیمار به زندگی عادی ایجاد نموده است. نکته حائز اهمیت این است که : بیماران مبتلا به اچ ای وی/ایدز مانند سایر بیماران دارای حقوق اجتماعی و فردی هستند و حق معاشرت و شراکت در تمامی جوانب اجتماعی، ازدواج و داشتن فرزندان، حق کار و تحصیل و از همه مهمتر برای باهم زیستن و حق درمان آنان باید رعایت شود.

 

مطالعات اخیرنشان میدهدکه بترتیب رفتارهای پرخطر جنسی و استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی به عنوان مهمترین عوامل خطر در موج سوم بیماری ایدز در ایران خودنمایی می‌کند که توجه به این مهم امری ضروری است. البته اجرای برنامه های کاهش آسیب نقش مهمی در پیشگیری از انتشار بیماری داشته است ولی بایستی به راه انتقال جنسی توجه ویژه ایی داشت.

 

در استان ایلام نیز همگام با کشور و به منظور اطلاع رساني مناسب در اين خصوص، "هفته اطلاع رسانی ایدز"از  14 – 8  آذر ماه  با شعار "برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش اچ آی وی می دهم " برگزار می گردد. لذا در این رابطه اقدامات قابل توجهی در سطح استان صورت گرفته که به بخشی از انها در ذیل اشاره می شود.  

برنامه ریزی جهت آموزش و اطلاع رساني سیستماتیک  در زمينه اچ‌آی‌وی / ايدز

انجام رپید تست رایگان ، محرمانه برای کلیه داوطلبان

ارائه خدمات آموزشی و پیشگیرانه ، بهداشتی و مامایی روانشناختی، دندان پزشکی  و درمانی و... رایگان به بیماران

راه اندازی اتوبوس ایدز و تیمهای سیار جهت بیماریابی و آموزش مردم در مراکز پرجمعیت و سطح شهر

 

با توجه به امکانات موجود در مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری در سطح استان بالاخص شهرستان ایلام از مردم عزیز درخواست می شود جهت آگاهی از وضعیت سلامت خود به این مراکز مراجعه و با اطمینان خاطر از سلامت خود مطلع و به آگاهی خود در رابطه با بیماریهای رفتاری همچون اچ ای وی / ایدز بیفزایند.

 

لازم بذکر است عفونت اچ ای وی یک عفونت ویروسی قابل کنترل از طریق تشخیص بموقع و مصرف دارو های مربوطه می باشد که تمامی داروها و هزینه های این عفونت در مراکز مشاوره مذکور بصورت محرمانه قابل دسترس و رایگان می باشد.

 

دکتر کریم همتی

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام

اشتراک گذاری
تصاویر
  • پیام رئیس دانشگاه به مناسبت روز جهانی ایدز
ثبت امتیاز
ستاد مرکزی دانشگاه
  • آدرس : ایلام ،میدان شهید کشوری ،بلوار آزادی
  • کد پستی: 6931851147
  • شماره تماس : 08433334060
  • Email : info@medilam.ac.ir
پردیس دانشگاه
  • آدرس : ایلام، بانگنجاب، بلوار پژوهش،پردیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام
  • کد پستی: 6939177143
  • شماره تماس : 08432227134
  • Email: info@medilam.ac.ir
آخرین بروز رسانی: 98/02/04