X

دانشگاه علوم پزشکی ایلام :: اخبار

حوزه ریاست درباره ما اخبار
تاریخ انتشار: شنبه 25 فروردین 1397
 گفتگوی رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با برنامه رادیویی :ایلام و توسعه"

  گفتگوی رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با برنامه رادیویی :ایلام و توسعه"

امتیاز: Article Rating

دکتر کریم همتی رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با حضور در صدا و سیمای مرکز ایلام و در برنامه رادیویی"ایلام و توسعه" به تشریح اقدامات و فعالیت های حوزه بهداشت و درمان در سطح استان پرداخت.

 

بخش اول این گفتگو را در ادامه ملاحظه فرمایید.

(بخش اول گفتگو)

طرح تحول نظام سلامت یکی از طرح‌هایی است که مورد تایید و حمایت مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهور و دیگر مسئولان ارشد کشوری به عنوان یک طرح بنیادین و ماندگار در کشور به مرحله انجام درآمده است.

 

این طرح به طور محسوسی توانست هزینه های مردم خصوصاً اقشار کم درآمد را به حداقل ممکن برساند و در قالب آن اقدامات و فعالیت‌های بزرگی انجام شد که نمونه‌های بارز آن به روز شدن بیمارستانها، بهینه شدن امکانات و افزوده شدن تخت های بیمارستانی در کشور است.

 

 

در مجموع می‌توان گفت که وسایل و امکاناتی که شاید آرزوی همه ما در بیمارستان‌ها بود، به حوزه درمان در این طرح اضافه شده است.

هر سال در قالب طرح تحول نظام سلامت، اعتبارات خوبی به استان‌ها تزریق می‌شود.

 

قوای سه گانه کشور از اجرای طرح تحول نظام سلامت همواره حمایت نمودند و این حمایت همه جانبه صیانت از ارزش‌هایی می‌باشد که نظام برای مردم و سلامت آنان قائل است.

 

ایلام به عنوان یک استان محروم در حوزه سلامت، آنچنان که شایسته است از برکات طرح تحول نظام سلامت از ابتدای اجرا نتوانسته بهره‌مند گردد و دوستانی که قبل از بنده تصدی ریاست دانشگاه را برعهده داشته اند، علیرغم تلاش و کوشش نتوانستند برای استان از ظرفیت طرح تحول نظام سلامت به صورت مطلوب بهره لازم را ببرند.

 

در مدت اجرای طرح تحول نظام سلامت بالغ بر ۲۶ هزار تخت به مجموعه تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شده است.

 

افزایش تخت، افزایش فضای بیمارستانی و ارتقاء امکانات، تجهیزات و نیرو را به دنبال خواهد داشت. استان البرز در طول اجرای طرح تحول نظام سلامت از ۲۶ هزار تخت یاد شده، بالغ بر ۲هزار تخت را به مجموع تخت‌های بیمارستانی خود افزوده اما استان ایلام بهره از این تختهای بیمارستانی نداشته است.

 

البته در قالب این طرح عظیم امکاناتی همچون دستگاه‌های تشخیصی و سی تی اسکن برای سه شهرستان حوزه جنوب و ام آر آی بیمارستان امام خمینی (ره)مرکز استان، به روز شدن وسایل و تجهیزات بیمارستانی از برکات طرح تحول نظام سلامت برای استان بوده است.

 

بالاترین نقطه قوت طرح تحول نظام سلامت کاهش هزینه‌های درمانی بیماران است که به مبلغ اندکی رسیده است.

 

در پایان سال به همراه استاندار محترم رایزنی های بسیاری داشتیم که حاصل آنان اختصاص ۵۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل بیمارستان ۳۶۱ تختخوابی ایلام بوده که در صورت افتتاح به یکی از طرح‌های بزرگ و ماندگار استان تبدیل خواهد شد.

 

ین بیمارستان در حال حاضر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت اختصاص ۵۰ میلیارد یادشده در سال ۹۷، بخش عمده احداث ساختمان آن به پایان خواهد رسید.

 

دکتر نمکی معاون سازمان برنامه ریزی کشور هفته آینده به استان ایلام سفر خواهند کرد. بیمارستان ۳۶۱ تختخوابی ایلام یکی از طرح‌هایی است که مورد بازدید ایشان قرار خواهد گرفت.

 

تخت های بیمارستانی موجود استان ۷۰۰ تخت فعال می باشد و با افزایش تخت‌های بیمارستان ۳۶۱ تختخوابی، این رقم را افزایش خواهد داد و شاخص تخت بیمارستانی در استان را بهینه خواهد نمود.

 

در دیگر نقاط کشور به دنبال افزایش تخت، بیمارستان جدید نیز احداث شده اما در استان ایلام بیمارستان های حضرت امام(ره) سابقاً متعلق به سازمان هلال احمر و بیمارستان شهید مصطفی نیز یک مکان رفاهی بوده که تغییر کاربری یافته است. بنابراین در استان افزایش فضای فیزیکی و تخت بیمارستانی امکانپذیر نبوده است.

 

از زمانی که بنده ریاست دانشگاه علوم پزشکی ایلام را پذیرفته ام، با تلاش و رایزنی های بسیار توانسته ام بالغ بر۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای دانشگاه اخذ نمایم که در نوع خود بی‌نظیر است.

 

دوستانی که قبل از بنده مسئولیت داشتند، قطعاً تلاش خود را به کار بسته اند.اما سال گذشته که بنده ریاست دانشگاه را تقبل نمودم، بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان کسری اعتباری وجود داشت و معوقات پزشکان و پرسنل نیز درصد بالایی بود و ماه های زیادی به تعویق افتاده بود که موجب نگرانی و دغدغه خاطر همکاران را فراهم نموده بود.

 

از دی ماه سال گذشته تاکنون بسیاری از اوقات را در مرکز کشور برای پیگیری مطالبات و اعتبارات برای دانشگاه به سر برده ام. در این راه از یاری و مساعدت وزیر محترم بهداشت، استاندار محترم، سیاسیون، دولتمردان و نمایندگان محترم مردم استان در مجلس برای رفع مشکلات حوزه سلامت بهره مند بوده ام.

 

استاندار ایلام یکی از شخصیت های برجسته و دوستدار سلامت هستند که در چند مرحله با همراهی ایشان و نمایندگان محترم مردم در مجلس به رایزنی در سطح کلان کشور پرداخته ایم که حاصل این تلاش‌ها اخذ ۹۰ میلیارد تومان اعتبار برای دانشگاه بوده است.

 

تاثیر مثبت این اعتبارات در سطح دانشگاه مشهود است و توانستیم بخش عمده ای از مشکلات دانشگاه شامل بخش عظیمی از مطالبات پرسنل و پزشکان و بازنشتگان را پرداخت کنیم که موجبات رضایتمندی عموم آنان را فراهم ساخته است.

اشتراک گذاری
تصاویر
  •  گفتگوی رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با برنامه رادیویی :ایلام و توسعه"
ثبت امتیاز
ستاد مرکزی دانشگاه
  • آدرس : ایلام ،میدان شهید کشوری ،بلوار آزادی
  • کد پستی: 6931851147
  • شماره تماس : 08433334060
  • Email : info@medilam.ac.ir
پردیس دانشگاه
  • آدرس : ایلام، بانگنجاب، بلوار پژوهش،پردیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام
  • کد پستی: 6939177143
  • شماره تماس : 08432227134
  • Email: info@medilam.ac.ir
آخرین بروز رسانی: 98/02/04