طراحی سایت
X

دانشگاه علوم پزشکی ایلام :: اخبار

حوزه ریاست درباره ما اخبار
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 18 مهر 1396
مصاحبه زنده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با رادیو سراسری سلامت

  مصاحبه زنده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با رادیو سراسری سلامت

امتیاز: Article Rating


رئیس دانشگاه علوم پزشکی طی مصاحبه ای زنده با رادیو سراسری سلامت، دستاوردهای اجرای طرح تحول نظام سلامت در استان را تشریح نمود.


به گزارش خبرنگار وب دا، دکتر علی دل پیشه در ابتدای این گفتگو اظهار کرد: با توجه به اینکه مردم مشکلاتی در حوزه دریافت خدمات بهداشت و درمان در گذشته داشتند، در دولت تدبیر و امید این فرصت را احیاء نمود و یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری را که بحث بهداشت و درمان بود را جامه عمل بپوشانید و توانست طرح تحول نظام سلامت را در کشور عملیاتی کنند.


وی ادامه داد: مبتنی بر برنامه ششم توسعه و ابلاغ سیاستهای کلان کشور در حوزه سلامت توسط مقام معظم رهبری طرح تحول نظام سلامت در کل کشور از اردیبهشت ماه سال 93 کلید خورد و در استان ایلام نیز این طرح عملیاتی و اجرایی شد.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام خاطرنشان کرد: این طرح عظیم و ماندگار در حوزه‌های مختلف دستاوردهای پرباری برای استان به همراه داشته که مهمترین اهداف آن کاهش پرداختی مردم از جیب برای درمان بود و با تلاش و پشتکار دولت و وزارت بهداشت محقق شد و از 40 درصد در گذشته به کمتر از 10 درصد رسیده است.


وی افزود: همچنین کمک به سایر برنامه‌ها در راستای اجرایی شدن سیاستهای کلان از جمله تشویق به زایمان طبیعی و سهولت ویزیت های سرپایی و درمانگاهی برای مردم جزئی از سیاست های کلان کشور بوده که در استان به منصه ظهور رسیده است.


دکتر دل پیشه در بخش دیگری از سخنان خود به آمار و ارقام پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه درمان اشاره کرد و گفت: در بخش بهداشت و درمان تعداد بستری ها از آغاز طرح تاکنون در استان بیش از 2 میلیون و 240 هزار نفر و تعداد اعمال جراحی نیز 133 هزار مورد و تعداد زایمان طبیعی رایگان در مراکز درمانی 15 هزار زایمان بوده است.


وی در ادامه تشریح خدمات حوزه درمان در استان بیان کرد: تجهیز و تکمیل بیمارستان رسول اکرم(ص) آبدانان، راه اندازی بیمارستان تخصصی زنان و زایمان آیت‌الله طالقانی ایلام و احداث بخش سوختگی استان با پیشرفت فیزیکی 50 درصد از دیگر اقدامات در حوزه درمان در استان بوده است.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام تصریح کرد: یکی دیگر از خدمات ماندگار طرح تحول نظام سلامت در استان، بیمارستان 374 تختخوابی ایلام است که به عنوان یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید در استان محسوب می‌گردد و در این راستا تاکنون 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. همچنین کمک به بخش خصوصی برای احداث بیمارستان 102 تختخوابی کوثر و احداث مرکز تشخیص و غربالگری سرطان در استان و تحول بی‌نظیر تجهیزات پزشکی شامل استقرار چهار دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان های استان و استقرار دستگاه تشخیصی ام آر آی در شهر ایلام از دیگر خدمات طرح تحول نظام سلامت در استان است.


وی با بیان اینکه برای سهولت مردم در دریافت خدمات درمانی، کلینیک تخصصی و فوق تخصصی در ایلام احداث گردید، ابراز داشت: در این کلینیک بیش از 30 متخصص و فوق تخصص با تعرفه دولتی به مردم و مراجعان خدمات دهی می نمایند و علاوه بر این نیز تعداد 150 پزشک به صورت مقیمی در مراکز درمانی تابعه دانشگاه در بخش دولتی مستقر می باشند.


دکتر دل پیشه در ادامه این بحث گفت: توسعه بخش‌های مراقبت‌های ویژه دربیمارستان های تابعه دانشگاه، اجرای بهسازی های لازم در بیمارستان ها در راستای اجرای بسته هتلینگ بیمارستانی و تامین دارو و تجهیزات در بیمارستان ها نیز از دیگر اقدامات در حوزه درمان بوده است.


وی در ادامه سخنان خود به خدمات طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت اشاره نمود و گفت: در بخش بهداشت نیز تحولات بسیار بی نظیری را در سطح استان شاهد بوده ایم که مهمترین آنان، تفاهم نامه سه جانبه بین وزارت بهداشت، استانداری و دانشگاه علوم پزشکی ایلام است که 60 میلیارد تومان برای احداث و بازسازی یکصد خانه بهداشت، مرکز جامعه سلامت و ستاد شبکه ها در استان اختصاص یافته که این رقم در طول تاریخ پس از انقلاب اسلامی بی سابقه بوده است.


دکتر دل پیشه ادامه داد: همچنین تشکیل پرونده سلامت برای 93 درصد از جمعیت استان یکی دیگر از افتخارات دولت تدبیر و امید است که 7 درصد باقیمانده به دلیل وجود مشکلات مربوط به اینترنت در برخی از مناطق روستایی استان بوده است.


وی کاهش 25 درصدی مرگ و میر نوزادان، کاهش 11 درصدی مرگ مادران باردار نسبت به سالیان قبل و ارتقا سلامت دهان و دندان برای اقشار مختلف خصوصاً دانش‌آموزان را از دیگر خدمات طرح تحول نظام سلامت در استان عنوان کرد.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه در سطح استان به برکت اجرای طرح تحول نظام سلامت در 9 بیمارستان استان تمامی متخصصین مورد نیاز مستقر می باشد، یادآور شد: خوشبختانه پزشکان متخصصی که به استان برای خدمت رسانی معرفی می شوند، مجوز تأسیس مطب صادر نمی شود و تماماً در بخش دولتی به مردم خدمات دهی می نمایند. همچنین در نوع بیمارستان های دولتی استان همه تخصص های مورد نیاز از جمله جراحی عمومی، جراحی زنان و متخصصین بیهوشی، اطفال، قلب و روانپزشکی در سطح استان مستقر است که در شهرستان‌هایی همچون دهلران و آبدانان که از شهرستانهای گرمسیری استان محسوب می‌شوند، متخصصین داخلی، اعصاب و رادیولوژی نیز علاوه بر تخصص های یاد شده مستقر می باشند.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • مصاحبه زنده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با رادیو سراسری سلامت
ثبت امتیاز
ستاد مرکزی دانشگاه
  • آدرس : ایلام ،میدان شهید کشوری ،بلوار آزادی
  • کد پستی: 6931851147
  • شماره تماس : 08433334060
  • Email : info@medilam.ac.ir
پردیس دانشگاه
  • آدرس : ایلام، بانگنجاب، بلوار پژوهش،پردیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام
  • کد پستی: 6939177143
  • شماره تماس : 08432227134
  • Email: info@medilam.ac.ir
آخرین بروز رسانی: 97/06/12