طراحی سایت
X

دانشگاه علوم پزشکی ایلام :: اخبار

حوزه ریاست درباره ما اخبار
تاریخ انتشار: دوشنبه 30 مرداد 1396
فرد با خودکشی دنیای تاریک آن را به دیگران هدیه می دهد

  فرد با خودکشی دنیای تاریک آن را به دیگران هدیه می دهد

امتیاز: Article Rating

کارشناس سلامت و روان مرکز بهداشت شهرستان ایلام گفت: فرد به وسیله خودکشی می خواهد خشم و عصبانیت خود را نشان دهد، فردی که خودکشی می کند هیچ گونه انگیزه یا نیازی برای زیستن و زندگی کردن ندارد.


به گزارش خبرنگار وب دا، مریم السادات دربندی در این رابطه اظهار کرد: از مهمترین علل خودکشی را اختلالات روانی، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، بیماری افسردگی، بیماری اسکیزوفرنیا، حملات اضطرابی شدید توأم با ترس و وحشت، ترس های مرضی، حالات خشم، و عصبانیت های ناگهانی می داند.


وی افزود: آمارها نشان می دهد که 95% از افرادی که خودکشی می کنند دچار اختلال روانی هستند، از جمله 80% بیماران افسرده، 10% بیماران اسکیزوفرنی، 5% افرادی که دچار زوال عقل و حالات هذیانی هستند خودکشی می کنند.


کارشناس سلامت و روان مرکز بهداشت شهرستان ایلام خاطرنشان کرد: از دیدگاه روانکاوی، خشم و خصومت درونی و ناخودآگاه نسبت به فرد مورد علاقه به آن حد زیاد است که می خواهد آن فرد را به قتل رسانده و بکشد؛ اما چون توان انجام آن را ندارد دچار کشمکش شدید می گردد و این کشمکش بین علاقه و خشم ایجاد می شود و در نتیجه برای رهایی از این کشمکش دست به خودکشی می زند، به زبانی دیگر، نفرت به وجود آمده و ناخودآگاه موجب بروز و ایجاد احساس گناه می گردد و عدم هماهنگی بین انگیزه های فرد و عدم توانایی در برآورده نمودن و یا برآورده شدن انگیزه ها و عدم سازگاری بین این دو حالت، می تواند عاملی باشد که فرد اقدام به خودکشی می نماید.


وی ادامه داد: از مهمترین عوامل دیگر خودکشی به فرار از ناملایمات و شکست ها، فرار از فشارهای روانی که احساس می شود یا به نظر می رسد که پایان ناپذیر است. فرار از احساس گناه شدید، فرار از مجازات شدن، میل به خودآزاری شدید، آرزوی مرگ و مردن، احساس ناامیدی، بیچارگی و درماندگی، سعی در نشان دادن درد درونی خود اشاره کرد.


دربندی تصریح کرد: زمانی که در یک جامعه انسان ها راه حلی برای رهایی از فشارهای گوناگون پیدا نمی کنند به ناچار خودکشی می کنند و خودکشی را راه حل نهایی دانسته و به آن فکر می کنند. این گونه خودکشی ها می توانند موجب شوند که دیگران نیز به چنین راه حلی فکر کنند و آن را مورد نظر قرار دهند و سرانجام اقدام به خودکشی نمایند. در بعضی از خانواده ها افراد آن خانواده یاد می گیرند که خودکشی بهترین راه حل برای رهایی از فشار یا کشمکشی است که در خانواده وجود دارد. البته خودکشی که به طور تکراری در افراد یک خانواده دیده می شود می تواند جنبه ارثی و ژنتیک نیز داشته باشد.


وی یادآور شد: جامعه شناسان بر این عقیده اند که خودکشی پدیده ای است ناشی از فشارهای اجتماعی که بر روی بعضی از افراد جامعه اعمال می گردد و در نتیجه، این قبیل افراد قربانیان جامعه اند. و از سوی دیگر این حقیقت وجود دارد که رضایت از زندگی باعث قوی شدن انگیزه ادامه حیات و لذت بردن از زندگی می گردد، در غیر این صورت میل به خودکشی شدت می یابد.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • فرد با خودکشی دنیای تاریک آن را به دیگران هدیه می دهد
ثبت امتیاز
ستاد مرکزی دانشگاه
  • آدرس : ایلام ،میدان شهید کشوری ،بلوار آزادی
  • کد پستی: 6931851147
  • شماره تماس : 08433334060
  • Email : info@medilam.ac.ir
پردیس دانشگاه
  • آدرس : ایلام، بانگجناب، بلوار پژوهش،پردیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام
  • کد پستی: 6939177143
  • شماره تماس : 08432227134
  • Email: info@medilam.ac.ir
آخرین بروز رسانی: 97/06/12