X

دانشگاه علوم پزشکی ایلام :: اخبار

حوزه ریاست درباره ما اخبار
تاریخ انتشار: دوشنبه 19 خرداد 1399
 برگزاری بیست و سومین جلسه ستاد استانی مبارزه با کرونا در استانداری ایلام

  برگزاری بیست و سومین جلسه ستاد استانی مبارزه با کرونا در استانداری ایلام

امتیاز: Article Rating

بیست و سومین جلسه ستاد استانی مبارزه با کرونا با حضور معاونین استاندار، رییس دانشگاه علوم پزشکی، فرماندهان نظامی و انتظامی، مسئولین دستگاهها و ارگانهای استانی، معاونین غذا و دارو و بهداشتی، رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه، مدیر روابط عمومی دانشگاه و معاون فنی فوریتهای پزشکی استان در سالن اجتماعات استانداری ایلام برگزار شد.

به گزارش خبرنگار وب دا، در ابتدای این جلسه رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام ضمن تقدیر از زحمات و تلاش‌های مجموعه مسئولان ارشد استانی، مدیران دستگاه‌ها و ارگان‌ها و نهادها و خدمات ایثارگرانه مسئولان و کارکنان دانشگاه در عرصه مقابله با بیماری کرونا اظهار کرد: همکاری های مسئولان استانی و تلاش همکاران در حوزه بهداشت و درمان از نقاط عطف مبارزه با بیماری کروناست که انگیزه خدمت و مبارزه با این بیماری را در بین مجموعه دانشگاه ارتقا داده است.

دکتر محمد کریمیان افزود: برخی از استان‌های همجوار به دلیل شیوع بیماری کرونا در وضعیت هشدار قرار دارند. لذا می طلبد که تمام شهرستان‌ها از جمله شهرستانهای مجاور این استانها اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی را تشدید نمایند.

وی خاطرنشان کرد: بیمارستان شهید مصطفی خمینی این قابلیت را دارد که علاوه بر خدمات دهی در بخش‌های مختلف از جمله قلب، داخلی، ریه و .... به بیماران مبتلا به کرونا نیز خدمات‌رسانی کند. لذا در این راستا یک بخش مجزا از سایر بخشها برای خدمات رسانی به بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته شده که پس از بازگشت بیمارستان به حالت اولیه، خدمات‌رسانی بخش مربوطه به بیماران مبتلا به کرونا برقرار خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام ابراز کرد: بر اساس دستورالعمل ها و پروتکل های وزارتی و ارسالی از مرکز کشور؛ اداراتی که زیرساخت‌های لازم را دارند افراد پرخطر و مادران دارای فرزندان خردسال و شیرخوار شاغل در آنان می‌توانند به صورت دورکاری خدمت نمایند.

دکتر کریمیان در بخش دیگری از سخنان خود به آمار مبتلایان و متوفیان بیماری کرونا در سطح جهان، کشورهای دارای بالاترین میزان شیوع، کشور ایران و استان ایلام پرداخت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه غربالگری جمعیت پر خطر و دارای بیماری های زمینه ای در استان افزایش پیدا می‌کند، به تشریح گزارشی در رابطه با مقایسه میزان بروز بیماری، درصد بهبود یافتگان، مقایسه وضعیت کیفیت نمونه گیری، روند کلیه موارد مشکوک، مثبت، بستری و فوتی استان، میزان بروز بیماری در ۱۰ هزار نفر جمعیت به تفکیک شهرستانها، وضعیت بیماری زمینه‌ای در موارد مثبت و فوتی، وضعیت موارد مثبت و فوتی بر حسب جنسیت، گروه سنی و شغل پرداخت.

در ادامه نیز معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام به لزوم افزایش مراقبت های بهداشتی در سطح استان با توجه به افزایش شمار مبتلایان در استان‌های همجوار پرداخت و خاطرنشان کرد که دستگاه‌ها و ارگان‌ها در اماکن و فضاهای اداری خود اقدام به انتشار مطالب و محتوای آموزشی اقدامات پیشگیرانه و مقابله با بیماری کرونا نمایند.

دکتر جمیل صادقی فر همچنین بیان داشت که از سوی مسئولان و کارشناسان مربوطه اصناف مختلف در سطح استان در جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و جلوگیری از تجمع افراد در این اماکن؛ مورد بازدید مجدد قرار گیرند و در صورت لزوم محدودیت های لازم در آنان اعمال گردد.

وی همچنین تصریح کرد که تبلیغات در فضای مجازی در جهت برگزاری مراسمات شادی و ختم در اماکن مربوطه در راستای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا ممنوع شود.

در ادامه این جلسه دکتر علیمرادی رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه به تشریح مطالبی در رابطه با مصوبات جلسه قبل پرداخت.

در ادامه این جلسه نیز معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام در جمع بندی مطالب و موضوعات مطرح شده در جلسه ضمن گله مندی از عادی سازی کرونا توسط برخی مسئولان و مردم گفت: در هفته گذشته شاهد اجرای برنامه هایی بودیم که خطر شیوع کرونا را بیشتر کرد و بالا رفتن آمارها گواهی بر این ادعا است.

دکتر محمد نوذری با ذکر این نکته که در شرایط فعلی راهی جز زندگی کردن با کرونا نداریم، افزود: زندگی با کرونا به منزله بی تفاوتی و عادی سازی بحث کرونا در جامعه نیست.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری ایلام در ادامه بر رعایت فاصله گذاری و پروتکل ها بهداشتی تاکید کرد و گفت: هر تصمیمی برای اجرا نیازمند مصوبه ستاد کرونا است و هرگونه تجمعی که خطر شیوع کرونا را بالا ببرد ممنوع است.

وی با اشاره به لغو یک مسابقه ورزشی به خاطر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، اظهار داشت: این مسابقه قرار بود بدون تماشاگر برگزار شود اما به خاطر تجمع تماشاگران لغو شد.

دکتر نوذری در ادامه به اجرای ۳ مرحله موفق طرح غربالگری در نظام سلامت کشور اشاره کرد و گفت: مرحله اول با استفاده از شماره تلفن گویای ۴۰۳۰ و سامانه اینترنتی Salamat.gov.ir انجام شد و مرحله دوم مربوط به طرح غربالگری افراد مشکوک که با بیماران کرونایی ارتباط داشته اند انجام شد و مرحله سوم نیز بصورت هدفمند افراد مسن بالای ۶۰ سال و افراد پرریسک را تحت پوشش قرار می دهد.

وی مجموعه اقدامات حوزه بهداشت و درمان را موفق ارزیابی کرد و گفت: اینجا باید اذعان داشت که نظام سلامت کشور از موفق ترین های نظام های سلامت در جهان است که در قضیه کرونا همه شاهد دستاوردها و عملکرد خوب آن بودیم که منتج به کاهش میزان ابتلا به بیماری و کاهش میزان مرگ و میر نسبت به دیگر مناطق جهان شد.

وی افزود: البته اینجا نبایست از مشارکت خوب مردم در همراهی با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند غافل شد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری ایلام در ادامه به برخی از مصوبات ستاد ملی کرونا اشاره کرد و گفت: از جمله مصوبات این بود که علاوه بر مناطق سفید از ابتدای تیرماه در تمامی مناطق زرد نیز نماز جمعه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در این جلسه مصوب شد مهدهای کودک، کلاس‌های قرآن و آموزشگاه‌ها مانند آموزشگاه زبان نیز از ۲۴ خرداد با رعایت تمامی دستورالعمل‌ها فعالیت خود را آغاز می کنند.

نوذری در ادامه گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا تورهای مسافرتی داخلی هم از ۲۴ خرداد می‌توانند فعالیت خود را شروع کنند اما در زمینه انجام تورهای خارجی باید بررسی‌های لازم انجام و چارچوب‌ها در این راستا مشخص شود.

اشتراک گذاری
تصاویر
  •  برگزاری بیست و سومین جلسه ستاد استانی مبارزه با کرونا در استانداری ایلام
ثبت امتیاز
ستاد مرکزی دانشگاه
  • آدرس : ایلام ،میدان شهید کشوری ،بلوار آزادی
  • کد پستی: 6931851147
  • شماره تماس : 08433334060
  • Email : info@medilam.ac.ir
پردیس دانشگاه
  • آدرس : ایلام، بانگنجاب، بلوار پژوهش،پردیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام
  • کد پستی: 6939177143
  • شماره تماس : 08432227134
  • Email: info@medilam.ac.ir
آخرین بروز رسانی: 99/03/01