شماره: 9889570
1399/01/06
دهمین جلسه ستاد استانی مبارزه با کرونا در استانداری ایلام برگزار شد
  دهمین جلسه ستاد استانی مبارزه با کرونا در استانداری ایلام برگزار شد

دهمین جلسه ستاد استانی مبارزه با کرونا با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام، استاندار، معاونین استاندار، رییس دانشگاه علوم پزشکی، فرماندهان نظامی و انتظامی، مسئولین دستگاهها و ارگانهای استانی و معاونین غذا و دارو، بهداشتی و رییس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه، مشاور رییس دانشگاه در امور بانوان و مدیر روابط عمومی در سالن اجتماعات استانداری ایلام برگزار شد.

دهمین جلسه ستاد استانی مبارزه با کرونا با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام، استاندار، معاونین استاندار، رییس دانشگاه علوم پزشکی، فرماندهان نظامی و انتظامی، مسئولین دستگاهها و ارگانهای استانی و معاونین غذا و دارو، بهداشتی و رییس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه، مشاور رییس دانشگاه در امور بانوان و مدیر روابط عمومی در سالن اجتماعات استانداری ایلام برگزار شد.
به گزارش خبرنگار وب دا، در ابتدای این جلسه رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام ضمن تبریک سال نو و تقدیر از تلاش‌ها و اقدامات اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: تلاشها و تعامل همگانی برای مقابله با بیماری کرونا در سطح استان ارزشمند و مثال زدنی است.

دکتر کریمیان افزود: خوشبختانه در سایه حمایت و توجه ویژه استاندار محترم به حوزه سلامت و همکاری و تعامل دستگاه‌ها و ارگان‌ها با دانشگاه علوم پزشکی؛ اقدامات پیشگیرانه مناسبی برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در سطح استان عملیاتی شده است.

وی خاطرنشان کرد: همکاران ما در عرصه بهداشت و درمان در سطح استان و نمونه شاخص آن در بیمارستان‌ها به خوبی برای تحقق اهداف و برنامه‌های سازمانی تلاش می‌کنند و در انجام رسالت سازمانی فراتر از انتظار ظاهر شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح اقدامات دانشگاه برای مقابله با بیماری کرونا پرداخت و گفت: از اقدامات دانشگاه در هفته اخیر می‌توان به تجهیز و بهره برداری نقاهتگاه شهدای قلاویزان و پذیرش بیمار بهبود یافته، فعال‌سازی سامانه سلامت وزارت بهداشت، بهبود کیفیت عملکرد آزمایشگاه و تشخیص کرونا و ارتقاء آن به دو مرکز، فعال‌سازی مرکز ۲۴ ساعته و راه‌اندازی مراکز ۱۶ ساعته ویژه رقابت کرونا به تعداد ۲۰ مرکز در سطح استان اشاره کرد.

وی در ادامه تشریح این خدمات گفت: همچنین در راستای مقابله با کرونا اقداماتی شامل کنترل مبادی ورودی و خروجی استان و تمام شهرستان‌ها و ایجاد ایستگاه‌های تب سنجی، پیگیری فعال اطرافیان بیماران مشکوک و مبتلا به کرونا، بازرسی از مراکز عرضه و فروش کالاهای سلامت محور و جمع‌آوری محصولات غیر مجاز و عقد قرارداد با واحد تولیدکننده ماسک سه لایه برای تولید ۷۵ هزار ماسک در هفته انجام شده است.

دکتر کریمیان در بخش دیگری از سخنان خود به روش‌های غربالگری مردم در رابطه با بیماری کرونا پرداخت و گفت: در سطح استان به دو طریق شامل پیگیری موارد ثبت شده در سایت خود مراقبتی کرونا و غربالگری فعال و تماس با خانوارها انجام می‌شود که در این راستا همکاران ما با همکاری سایر دستگاهها و ارگانها، از تعداد ۱۸۶۰۶۶خانوار در سطح استان تعداد ۹۲۵۲۴خانوار( ۵۰ درصد جمعیت خانوار استان) را غربالگری نموده‌اند.

دکتر کریمیان در خاتمه سخنان خود از تلاش‌ها و زحمات و ایثار و فداکاری پزشکان و پرسنل درگیر مستقیم با بیماری کرونا تقدیر نمود و یادآور شد که فقط خداوند متعال می تواند اجر و پاداش اقدام ایثارگرانه این عزیزان را به آنان عطا نماید.

در ادامه نیز معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در سخنانی به اظهار نظرهای سازمان جهانی بهداشت در رابطه با سواد سلامت اشاره کرد و گفت: طبق این گفته‌ها کسی سواد سلامت دارد که نه فقط می داند، بلکه به آن نیز عمل می‌کند.

دکتر صادقی‌فر همچنین توجه جدی گروه‌های مختلف سنی خصوصاً قشر نوجوان و جوان به شیوع بیماری کرونا در استان را خواستار شد و نقش صدا و سیما و رسانه‌های مختلف و فضای مجازی در ارتقاء سطح فرهنگ پیشگیری از بیماری کرونا و اقدامات مربوطه را مهم و تاثیرگذار عنوان کرد.

در ادامه نیز دکتر علیمرادی رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه به قرائت مصوبات جلسه قبل ستاد استانی مقابله با کرونا پرداخت و توضیحاتی در مورد مصوبات و اقدامات مربوطه را برای حاضران بیان نمود.

در ادامه نیز استاندار ایلام در جمع بندی مطالب و موضوعات مطرح شده در جلسه ضمن تقدیر از خدمات و تلاشهای شبانه روزی مسئولان دستگاهها و ارگانهای استانی و تلاشهای شجاعانه و فداکارانه مجموعه مسئولان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی در راستای مقابله با کرونا در سطح استان گفت: تمامی دستگاه های عضو ستاد استانی مقابله با کرونا باید از مصوبات ستاد تبعیت کنند.

قاسم سلیمانی دشتکی اظهار داشت: ورودی های استان با همراهی نیروی انتظامی، سپاه و سایر ارگان های مسوول کنترل می شود ولی باید خروجی ها نیز با دقت بیشتری مورد رصد قرار گیرند تا افرادیکه مشکوک به ویروس کرونا هستند ضمن شناسایی از انتقال آن به سایر افراد جلوگیری شود و هم اکنون نیز خوشبختانه کنترل تب سنجی در ۱۰ شهرستان استان ایلام انجام می شود.

استاندار ایلام بر لزوم مسدود کرون جاده های فرعی با هماهنگی پلیس راه نیروی انتظامی برای جلوگیری از تردد افرادیکه مشکوک به ویروس کرونا هستند، تاکید کرد.

سلیمانی دشتکی با قدردانی از عملکرد اتاق اصناف استان در تعطیلی صنوف غیرضروری در سطح ایلام گفت: خوشبختانه اکثریت صنوف به این مصوبه ستاد تمکین کرده اند.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه غربالگری برای اطلاع از وضعیت سلامتی افراد یادآور شد: ۵۰ درصد خانوارهای ایلامی تاکنون در این سامانه ثبت کرده و شرایط آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

وی از عموم رسانه ها بویژه صدا و سیمای مرکز ایلام خواست با استفاده از ظرافت های هنری در جهت اقناع عمومی برای تشویق مردم به منظور خارج نشدن از منزل بویژه در ایام نوروز تلاش کنند.

استاندار ایلام بر اجرای تمامی مصوبه های ستاد مقابله با کرونا توسط ‌دستگاه های عضو تاکید کرد و جمع آوری زباله ها و پسماندهای موجود از سوی شهرداری ها را از مواردی ذکر کرد که باید به وقت رعایت شود.

سلیمانی دشتکی با اشاره به اختیاراتی که از سوی رهبر معظم انقلاب به ستاد مقابله با ویروس کرونا داده شده است، گفت: برخی از ممنوع بودن ورود افراد در استان های دیگر سخن می گویند در حالیکه در تماس با استانداران این استان ها این موضوع تکذیب شد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر افرادیکه در روزهای گذشته وارد استان شده اند، ایلامیان ساکن در سایر استان ها هستند که برای دیدن خانواده خود وارد ایلام شده اند، تاکید کرد: موافق حضور افراد غیربومی در استان با توجه به خطر سرایت ویروس کرونا نیستیم و باید مطابق تصمیمات ستاد با این افراد برخورد شود.

استاندار ایلام افزود: بیشتر افراد غیربومی که در این ایام وارد استان می شوند از کارکنان و متخصصان شاغل در پروژه های نفت و گاز و سایر صنوف بوده و برخی نیز کالاهای مورد نیاز استان را وارد می کنند که باید با رعایت اصول بهداشتی و اطمینان از سلامت آنان نیازهای استان به کالاها و خدمات نیز تامین شود.

سلیمانی دشتکی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب مبنی بر جهش تولید گفت: تحقق اهداف امسال مستلزم حمایت بیش از پیش از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی است، شرایط کنونی نیز با همت همه مسوولان به پایان می رسد و همه باید در جهت تقویت بنیه اقتصادی کشور و استان حرکت کنیم.
حق انتشار محفوظ است ©